Kayseri Estetik Cerrahi Estetik Cerrahi Randevu Kayseri Estetik Cerrahi Telefon

Kadın genital bölgesi ergenlik döneminde gelişmeye başlar. Ergenlik döneminde ve doğumlardan sonra hastanın genital bölgesinde bozukluklar oluşmaktadır. Dış kısımda genellikle iç dudakların büyümesi ve sarkması nahoş bir görüntünün yanında iç çamaşırı kullanımında problemlere neden olabilmektedir.  Normal doğum sonrasında genişlenen genital dokular kadın ve partnerinde cinsel sorunlara neden olabilmektedir. Bu amaçla hastanın ihtiyacı ve şikayetlerini düzelmek için bir dizi ameliyat yapılmaktadır.

Vajina Estetiği (Vajina Daraltma)

Vajinanın bol ya da geniş olmasıdır. Genellikle bu durum normal doğumdan sonra görülmektedir bazen de gelişimsel olabilmektedir. Vajina genişliği çiftler arasında cinsel problemlere neden olmaktadır. Kadın ve partneri de orgazm problemleri yaşanmasına neden olabilmektedir. Vajina estetiği bu problemi düzeltmek için yapılan daraltma ameliyatlarıdır.

Doğum yapmamış bir kadında vajina boyu 7-9 cm ve iki parmağın sıkı girişine uygun gelişliktedir. Genişleyebilir bir yapısı vardır çevresindeki düz kaslar bu uyumun oluşmasını sağlar. Giriş bölgesi yani vulvadaki kaslar ise istemli kasılmayı sağlamaktadır. Normal doğumda yapılan epizyotomi kesisinin uygun dikilmemesi, doğumun yarattığı hasar ve çok sayıda doğum yapılması vajina bolluğuna neden olmaktadır.

Bazı kadınlarda normalde vajina boyutları yapısal olarak normalden büyük olabilir. Bunun dışında, yapılan normal doğumlar, doğum sırasında yırtılma olması (doğum yırtığı), doğum sayısının fazla olması, ilk doğumda yapılan epizyotomi kesisinin usulüne uygun dikilmemesi, ya da dikişlerin açılması, iri bebek doğurma, yaşın ilerlemesi ile beraber vajina elastikiyetinin azalması ve bollaşması görülebilir. Genital bölgedeki yapılardaki gevşeme ve oluşan hasar ile idrar torbası ve ya barsak sarkması da görülebilir.

Vajina genişliği, vajina daraltma ameliyatı ile düzeltilir. Vajinanın arka duvarından girişim yapılır. Arka duvardan vajina dokusu çıkarıldıktan sonra kas ve mukoza onarımı yapılır. Bu hastaların çoğunda vulvada geniş olduğu için bu bölgede de arka kısımdan daraltırlı. Hasta ihtiyacı varsa isterse labioplasti de eklenebilir.

Ameliyat genel yada lokal anestezi ile yapılır. Ameliyattan sonra hastalar lokal anestezi ile operasyon sonrası aynı gün genel anestezi ile ameliyat sonrasında 1. günde taburcu edilir. Eriyebilir dikiş kullanıldığı için hastanın dikiş aldırmasında gerek yoktur. Hastanın günlük pansumanını yapmalıdır. Tuvaletten sonra mutlaka pansuman yenilenmelidir. Ameliyattan sonra sızıntının olması olağandır. Ancak kırmızı parlak kanama durumunda doktorunuza başvurulması gerekir. Ameliyat sonrasında 40-45 gün kadar cinsel ilişki yasaklanır. Bu dönem sonrasında cinsel ilişki esnasında erken dönemde kayganlaştırıcı jel kullanılması önerilmektedir. Adaptasyon dönemi sonrasında ihtiyacınız olmayacaktır.

Kayseri Estetik Cerrahi

Op. Dr. İsmail Aksu

Plastik, Rekonstrüktif ve
Estetik Cerrahi Uzmanı

ÖZGEMİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

Muayenehane & İletişim

  • Alpaslan Mah.Mustafaşimşek Bulv.
    Başyazıcıoğlu apt 105, Melikgazi, KAYSERİ
  • 0352 235 4466
  • 0533 163 8410
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.